Yazı Detayı
20 Şubat 2020 - Perşembe 16:46 Bu yazı 1042 kez okundu
 
SEVGİ İLACI
İ. NECMETTİN NURSAÇAN EMEKLİ DİYANET İŞLERİ BAŞKAN YARDIMCISI
 
 

 

İnsanımızın, toplumumuzun sevgiye ihtiyacı vardır. Karanlık gidince aydınlık gelir, cehalet gidince ilim gelir, nefret gidince sevgi gelir.

Toplumumuzda öfke var, şiddet var, karamsarlık ve ümitsizlik var! Bundan dolayı hayatı gülerek yaşamak varken, dünyamızı Cennet etmek varken Cehennem ediyoruz. Medyadan, çevremizden her gün içimizi karartan haberler duyuyoruz.

Bunun için gönlümüzü, ruhumuzu sevgiyle doldurmalıyız.  Mevlana’nın dediği gibi: Sevgiyle bakır, altın olur, zindan saray olur, viran umman olur.

Bakara suresi 165. Ayetinde yüce Rabbimiz ‘’Müminler  en çok Allah’ı severler buyurur. Allah’ın güzel isimlerinden birisi EL-Vedut’dur. Yani biricik sevgili, sevilmeye layık olan, sevgisinde vefa olan demektir. Kuran’da en fazla geçen ayet Besmeledir. 114 defa  geçer  Cenab-ı Hakkın sevgisini, merhametini ifade eden isimler yer alır.

Bir kudsi Hadiste yüce Rabbimiz şöyle buyurur. 100 rahmetimden 99 unu kendime bıraktım. Birini yarattıklarıma verdim.  O yüzden koyun kuzusunu emzirirken ayağını kaldırır.

Gülistan yazarının anlattığı hikâyeye göre, bir gün Mecnun’u görürler bir köpeğe çok ilgi gösteriyor. Mecnun’da diyor ki: Kınamayın beni! Ben niçin bu köpeğe ilgi gösteriyorum biliyor musunuz? Bir seferinde ben bu köpeği Leyla’nın mahallesinde gördüm! Mecnun Leyla’yı  o kadar çok seviyor ki Leyla’nın  mahallesinde bir defa gördüğü köpeğe aşırı ilgi gösteriyor.

Allah’ı seven kişi, Allah’ın kullarını da sevmek zorundadır. ‘’Ömrünün uzun, rızkının bol olmasını isteyen akraba münasebetini devam ettirsin’’ buyurur Kulu Nebi bir birimizle ilgilenmemizi, zaman zaman ziyaretleşmemizi emretmiştir.

‘’Bir yıl küs duran kişi , o kimsenin kanını dökmüş gibidir,, ‘’Bir Müslüman diğer bir Müslümana üç günden fazla küs kalması helal  değildir,, ‘’Komşusu açken  tok yatan bizden değildir,, Mesajları sevgili peygamberimizin sünnetidir.

Mutluluğumuz, huzurumuz kutlu Elçinin sünnetine yapışmaktadır. Yunusun dediği gibi,

Gelin tanış olalım

İşi kolay kılalım

Sevelim sevilelim

Bu dünya kimseye kalmaz

Gönül Çalabın tahtı

Çalap,gönle baktı

İki cihan bedbahtı

Kim gönül yıkar ise

Sevgili peygamberimiz bir gün Kebeye bakıyor ve şöyle diyor.  ‘’Kabe ne güzelsin, ne güzel kokuyorsun, ne kadar çok hürmete layıksın.  Ama Kâbe, bir mümin senden daha çok saygıya layıktır,,

Şairin dediği  gibi.

Kimse baki değildir mülk ü devlet sim-üzer

Bir haram olmuş gönlü tamir etmektir hüner

       Gönül , Arş-ı Rahmandır

       Onu yıkmak ziyade tuğyandır

Gelin kaybettiğimizi yeniden kazanalım. Rahman olan Allah’ın kuluyuz, Rahmet peygamberinin bağlılarıyız, sevgi medeniyeti kurmuş bir milletin evladıyız!  Allah ve insan sevgisiyle gönlümüzü doldurup dünyamızı bir cennet , Ahiretimizi  ayrı cennet haline getirelim.

         

 

 

 

 

 

 
Etiketler: SEVGİ, İLACI, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı