Haber Detayı
03 Şubat 2015 - Salı 11:31 Bu haber 3080 kez okundu
 
RAMAZAN İÇİN KUYULARA KAR DOLDURUYORLAR
Hacılar da asırlardır sürdürülen gelenekle kar, kuyulara ve evlerin altındaki mahzenlere koyuluyor. Buradaki kar suyu, sıcak yaz günlerine gelen
Gündem Haberi
RAMAZAN İÇİN KUYULARA KAR DOLDURUYORLAR

Hacılar da asırlardır sürdürülen gelenekle kar, kuyulara ve evlerin altındaki mahzenlere koyuluyor. Buradaki kar suyu, sıcak yaz günlerine gelen Ramazan ayında ücretsiz dağıtılıyor.

 

Hacılar Belediye Başkanı Doğan Ekici, ilçede yüzyıllardır kuyularda yaz için kar saklanması geleneğinin sürdüğünü söyledi. Erciyes Dağı'nın eteğindeki ilçede kışın kuyulara doldurulan karların yazın kullanıldığını belirten Başkan Ekici, "Ramazan sıcak yaz günlerine denk geliyor. Ramazan yaz sıcaklarda yaşanacak. Biz bu kar sularını, depolarımıza doldururuz ve Ramazan ayında iftardan sonra içeriz. Dinlenen kar suyu buz gibi olur. Şehir dışından da gelip bizden kar suyu istiyorlar. Kar kürümek ve depolamak dedelerimizden kalan bir gelenektir" dedi.

Ekici, geçmiş dönemlerde su olmadığı için, toplanan karların depolara doldurulduğunu ve yazın eriyen kar sularının hem içme suyu hem de bağ ve bahçeler için sulama suyu olarak kullanıldığını da ifade ederek, "Kuyular yaklaşık 30 ton su alıyor. Kış mevsiminde 8-10 kişi bir araya gelerek bu kuyuları karla dolduruyor. Eğer kar yağmamışsa, o zaman kamyonlarla Erciyes'ten kar getiriyoruz. Biz nostalji olarak bunu yaşatmaya çalışıyoruz"' diye konuştu.

Kaynak: (HHG) - Hacılar Haber Gazetesi Editör: KADİR ALPASLAN TANDOĞAN
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı