Haber Detayı
24 Mart 2015 - Salı 10:01 Bu haber 3272 kez okundu
 
HACILAR YİNE ULUSAL MEDYADA
Bazı veliler bu canlandırmaya "Kurban Bayramları'nda bile çocuklara kurban kesilme
Gündem Haberi
HACILAR YİNE ULUSAL MEDYADA

HACILAR YİNE ULUSAL MEDYADA

Hacı Sami Boydak İlk ve Ortaokulu'nda gerçekleştirilen nevruz etkinliklerinde, ilkokul çocukların kurban kesme oyunu dikkat çekti. Öğrencilerin hünerlerini sergileyip, alkış aldığı etkinlikte ilkokul 1'inci sınıf öğrencileri de 'Kurban kesme' adlı oyunu sahneledi. İki erkek öğrencinin, bir kız öğrencinin getirdiği tahta bıçaklarla, temsili olarak bir öğrencinin canlandırdığı koçu kesmesi dikkat çekti. Öğrencilerin kurbanlık koç yerine yere yatırıp ayaklarından bağladıkları ve temsili olarak kestikleri arkadaşları ile birlikte canlandırdıkları oyun sırasında önce tekbir sesleri duyuldu, daha sonra 'Genç Osman' marşı çalındı.

Velilerden tepki

Bazı veliler bu canlandırmaya "Kurban Bayramları'nda bile çocuklara kurban kesilme anının gösterilmemesi konusunda uyarılar yapılarak, bu durumun çocukların psikolojisini olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulunulunuluyor. Nevruz kutlamasında kurban kesimi canlardırmasının anlamı ne?" diye tepki gösterdi.

Öğrencilerin temsili kurban kesme oyununun gerekçesini ise okul yetkilileri velilere, "Nevruzda hayvanlar otlaklara yayılır, bir de Nevruz ikramı olan etli pilav ikramları için kurban kesilir. İşte bunu temsilen kurban kesme oyunu sergilendi" diye açıkladı. HABERİN ULUSAL MEDYADA YER ALMASI , HACILAR İÇİN BİR KAYIP OLMUŞTUR.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı