sanalbas<meta http-equiv=
Haber Detayı
03 Şubat 2015 - Salı 11:39 Bu haber 4165 kez okundu
 
HACILAR TURİZME HAZIR OLMALI
Kayseri Erciyes A.Ş. Yön.Kur.Bşk & Gnl. Mdr Dr. Murat Cahid CINGI , Gazetemizin İmtiyaz Sahibi Ahmet TANDOĞAN’IN Erciyes Master Planı ve HACILAR KAPI hakkında Kİ SORULARINI CEVAPLADI
Gündem Haberi
HACILAR TURİZME HAZIR OLMALI

 Kayseri Erciyes A.Ş. Yön.Kur.Bşk & Gnl. Mdr Dr. Murat Cahid CINGI , Gazetemizin İmtiyaz Sahibi Ahmet TANDOĞAN’IN  Erciyes Master Planı ve HACILAR KAPI  hakkında Kİ SORULARINI CEVAPLADI 

Erciyes A.Ş olarak yatırımlarımız Erciyes kayak merkezine toplamda 150 milyon Euro lük yatırım yaptık. Bu bedelin içerisinde proje bedelleri, yol su kanalizasyon gibi alt yapı çalışmaları teleferikler, mekanik tesisler, karlama üniteleri, yapay göledimizin, pislerin açılması ve sosyal alanlarımızda maliyetin bu bedelin içerisinde. Büyükşehir tarafından şu ana kadar 150 milyon Euro harcandı. Mater planını Avusturyalı KLENKART firması üslendi, bu projenin de % 80lik bölümünü Büyükşehir Belediyesi tamamlamış durumda, önümüzdeki dönemde yaz aktivitelerine yönelik futbol sahaları, kongre merkezleri gibi yatırımlarımız için önümüzdeki dönemde çalışmalarımız devam etmekte, bu yatırımlarımızı da tamamladıktan sonraki yatırımlar özel sektör tarafından yapılacak. Yaklaşık 100-150 milyon Euro luk özel sektörün otel yatırımı var. Bununla beraber toplamda 300 milyon Euro lük yatırım Erciyes'e yapılmış olacak.


SICAK SU ARAMA FAALİYETLERİNİZ NE AŞAMADA ?


Bu konudaki çalışmayı MTA ile ortak yürütmekteyiz. MTA Devletimizin en yetkili kurumu jeolojik ve jeofizik çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz inşallah baharla birlikte müjdeli haber almayı ümit ediyoruz. Sıçak su bulma ihtimalimiz çok yüksek neticede burası volkanik bir dağ olduğu için 2500-3000 metrelerde bunun işaretleri var. Yer altı kaynakları hakkında herkes sadece tahminde ve temennide buluna biliriz işin gerçeği sondaj vurulunca ortaya çıkacak.
Hacılar bölgesi için nasıl yatırım planlarınız var.
Hacılarda çok büyük bir tesisimiz var, en uzun teleferik tesisimiz ve Kayserili müteşebbislerimiz tarafından yapılan en uzun yürüyen bandımızda bu bölgemizde, sosyal alanlarımız mevcut bir adette otelimiz açıldı. Buradaki turizm faaliyetimiz önümüzdeki yıllarda daha da büyüyecek, zira bölgesel kalkınma açısından kayak önemli bir spor, Hacılarda önümüzdeki yıllarda bağ evleri pansiyona dönüşebilecek, çok nezih restoranlar, mahalli yemeklerimizin sunulduğu lokantalar yapılacak, yabancı turisti cezbedecek Hacılara davet edecek, Hacılarda önemli bir yapılaşma olacak. Fakat bu bir süreç meselesi Avusturya, İngiltere bu işe 1890lı yıllarda başlamışlar 1898 yılında Davos'ta kayak müsabakaları yapılmış yaklaşık 120 yıl önce bizim milli mücadeleyi verdiğimiz yıllarda tesisleşerek marka haline gelmişler. Tabi biz işin başındayız ama çok hızlı ilerleme kaydediyoruz. Onların tecrübelerinden yararlanıyoruz. Şu an Türkiye'de tek yönetilebilen birbiri ile entegre pistlere sahip güzel nezih sosyal alanları olan bir kayak merkezine sahibiz.

HACILAR YOLU İÇİN BİR ÇALIŞMA YAPILIYOR MU?


Kara yolları Hacılar yolu için çalışmalar yapmakta ama bunun için çok ciddi bir istimlak bedeli gerekmekte bunun için gerekli girişimlerde bulunduk, önümüzdeki yıllarda kesinlikle yapılacak, şu anda Develi yolunun yapımı devam etmekte burasını duble yol olarak yapmaktayız, önümüzdeki dönemde de Hacılar yolunun planlamasını yaparak belediyenin ve kara yollarının üzerlerine düşen sorumluluklarını yerine getirmesi ile bu sorunumuzda en kısa zamanda çözülür.


BÖLGEMİZE BAŞKA TESİSLER YAPILACAK MI?


Şu anda burada bulunan gondolumuz master planının en uzun gondolu, ayrıca Hitit tepe dediğimiz bölgede 1 telesiyejimiz ve Kartın dediğimiz bir istasyonumuz daha var Hacılar bölgesi başlı başına bir kayak merkezi. Şu an yeni bir mekanik tesis ihtiyacımız yok ama bundan sonra sosyal alanlar ve sportif alanlar düşünüyoruz. 
Bu bölge için piknik alanları düşünüyor musunuz?
Tekir bilgesindeki alanlar belediyenin kendi mülkiyeti olduğu için o kısma piknik alanları yapıldı ama buradaki araziler özel mülkiyet bu sebepten şu anda böyle bir planımız yok. Ama Hacılar artık turizme hazırlansın çünkü en çok etkilenecek bölgelerimiz Hacılar, Hisarcık ve Develi bölgesi master planından sonra Develi bölgesinde büyük bir hareketlilik oldu. Hacılar halkının Erciyes'e sahip çıkmazı gerekir, çünkü ilerleyen yıllarda bu hareketliliklerden en çok Hacılar faydalanacak tesislerimizin önemli bir kısmı Hacılarda, Hacılar belediyesi de bizim ortağımız dolayısı ile Hacılar halkıda buranın ortağı. Hacıların ticari ve ekonomik potansiyeli dünyaca ünlü markaları ve iş adamlarımız olduğu için bizim Hacılardan beklentimiz yüksek, bu bağlamda Hacılar otel ve konaklama tesisi yapmak için girişimler var. Ayrıca Erciyes aş olarak Hacılara yatırım yapmak isteyen girişimcilere de her türlü desteği vermeye hazırız. Hacılar Haber Gazetesi olarak Erciyes Master Planı ve Hacıları bu plandaki yeri ve gelecekte Hacılara etkileri konusundaki sorularımızı cevaplayan Erciyes A.Ş genel müdürü sayın Cahit Cıngıya Hacılar Haber Gazetesi olarak teşekkür ederiz.

Kaynak: (HHG) - Hacılar Haber Gazetesi Editör: AHMET TANDOĞAN
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı