sanalbas<meta http-equiv=
Haber Detayı
16 Mart 2015 - Pazartesi 19:40 Bu haber 3202 kez okundu
 
EKİCİ, SÖZDE BARIŞ TRENİNİ KARŞILAYAN TEK BAŞKANDI
bdp destekli sözde barış trenini desteklemek için yola çıkan trenini Kayseri’deki karşılama törenine katılanlar arasında belediye başkanı olarak karşılayan
Siyaset Haberi
EKİCİ, SÖZDE BARIŞ TRENİNİ KARŞILAYAN TEK BAŞKANDI

Sözde barış sürecini desteklemek için yola çıkan trenini Kayseri’deki karşılama törenine katılanlar arasında belediye başkanı olarak karşılayan tek başkan Doğan Ekici oldu. Çözüm sürecine sivil destek sağlamak amacıyla Barışa Bak Derneği tarafından organize edilen veKayseri Düşünce Okulu tarafından ağırlanan ’Barış Treni’ Kayseri’ye ulaştı.
Çözüm sürecine sivil destek sağlamak amacıylaİstanbul Pendik’ten Diyarbakır’a hareket eden Barış Treni, Kayseri’ye ulaştı. Kayseri Tren Garı’nda mehter marşları ile karşılanan tren, yoğun güvenlik önlemleri altında garda fren yaptı. Burada düzenlenen karşılama törenine, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, Kayseri Düşünce Okulu Genel Koordinatörü Ferhat Akmermer, Hacılar Belediye Başkanı Doğan Ekici ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Törende konuşan Kayseri Düşünce Okulu Genel Koordinatörü Ferhat Akmermer, "Ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan terör belasını sonlandıracak olan barış sürecine dikkat çekmek ve bu sürece katkı sağlamak amacıyla kamuoyunun bilgilendirilme ve aydınlatılması amacıyla İstanbul’dan yola çıkan ve Kayseri etkinliklerini gerçekleştirmek için bir arada bulunuyoruz. Ülkemizin geleceğini çalan ve geçmiş 40 yılımızda acılar yaşatan terör belasına son vermek, ülkemizin ekonomik, sosyal ve toplumsal barış ve refahın önündeki en büyük engel olan terörü hep birlikte sonlandırmak, barışa ve huzura doğru kucak açmak için bir aradayız" dedi.
Barış trenin de bulunan Platform Sözcüsü Cengiz Algan ise yolculuk hakkında bilgiler verdi. Yolculuk sürecinde bir sıkıntı yaşamadıklarını dile getiren Algan, "5 gün önce Pendik’ten yola çıktık. Hemen hemen hiç sıkıntı yaşamaksızın gittiğimiz her yerde halkımızın sıcak ilgisi ile karşılaştık. Kayseri’de de çok sıcak bir ilgiyle karşılanıyoruz. Toplumda çözüm sürecine verilen yüzde 70 oranındaki destek, Kayseri’de de somut bir şekilde görülüyor. Uzun yıllardır acı bir süreç yaşadık. 40 yıldır memlekette çok kan döküldü. Çok emek ve para kaybettik. Memleketimiz birçok açıdan çok ileriye gidebilecekken olduğumuz yerde uzun süre kaldık. İnşallah bu sene 2 baharı birden yaşayacağız. Çözüm sürecine sigorta olarak halen toplumun desteği sürüyor. Bundan sonra da yukarıda görüşülen müzakereler haricinde birde sivil toplumun desteği gerekir amacıyla yollardayız" şeklinde konuştu.
Heyet, konuşmanın ardından kent meydanına geçti. Heyet burada, kent meydanında bulunanparka Barış Treni anısında çam dikti.

Kaynak: Editör: AHMET TANDOĞAN
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı