İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
03 Şubat 2015 - Salı 01:20 Bu haber 5622 kez okundu
 
Ayın Röportajı: AHMET ERKAN
1958 Hacılar doğumluyum imam hatip lisesini ve daha sonra İlahiyat Fakültesini bitirdim. 1978' de ticarete atılarak demir ticareti yapmaya başladım
Kültür Haberi
Ayın Röportajı: AHMET ERKAN

SİZİ TANIYA BİLİRMİYİZ ?


1958 Hacılar doğumluyum imam hatip lisesini ve daha sonra İlahiyat Fakültesini bitirdim. 1978' de ticarete atılarak demir ticareti yapmaya başladım, kısa bir dönem mobilya mağazacılığı yaptım, bunun yanında birçok sivil toplum örgütlerinde kurucu olarak ve yönetiminde görev aldım 16 yıl ticaret odası vekilliği başkanlığı görevini yürüttüm, Kayseri Tüsiad ve Hasiad'ın kurucu yönetim kurulu üyeliklerinde bulundum, Kayseri’de belediye meclis üyeliği Türkiye'nin göz bebeği Ereğli demir çelik fabrikasında 4 yıl yönetim kurulu üyeliği ayrıca İskenderun demir çelikte 4 yıl yönetim kurulu üyeliğinde bulundum, bu görevlerimin yanı sıra bir çok vakıf ve dernekte kurucu ve yönetim kurulu üyesi olarak görev aldım şu anda Kayseri Ensar vakfı başkanlığını yürütmekteyim.

BAŞKANI OLDUĞUNUZ ENSAR VAKFININ HAKKINDA BİLĞİ VERİRMİSİNİZ ?

Ensar vakfı Kayseri de faaliyete geçeli bir yıl oldu. Bizin amacımız imamhatip okullarında eğitimin daha kaliteli yapılması ve eksiklerinin giderilmesi Ensar vakfının kuruluş amaçları içerisinde en önemlisi. Bu çalışmalar doğrultusunda din kültürü ve meslek dersleri öğretmenleri ile çalıştaylar yaparak kayseri de dindar bir neslin yetişmesi için elimizden geldiği kadar çaba sarf etmekteyiz.

 

HACILAR HAKKINDA DÜŞÜMCELERİNİZ NELER ?

Kayseri'de benim kanaatim yüz bin Hacılar’lı yaşamakta şehir merkezine göçün en büyük sebebi de yıllar önce başlayan Hacılar insanının zanaatkâr olma hevesi bundan 40 -50 yıl önce Türkiye sanayide gelişmeye başlayınca Hacılar’lılar şehre gelerek mobilyacılık, demircilik, bakırcılık gibi birçok dallarda çıraklık yapmaya başlamışlar. Kendilerini yetiştirerek Kayseri sanayisinin temelini oluşturdular şu anda kayseri sanayisinin yaklaşık % 40'nı Hacılar’lı sanayiciler yönlendirmekte. Hal böyle olunca kayseri sanayisini hacılar temsil ediyor diye biliriz, Hemşehrilerimiz birkaç sanayi alanında da sadece Kayseriyle değil Türkiye'de ki sanayiye de öncülük ettiler örneğin Boydak gurubu Türkiye'deki mobilya sektörünün öncüsü oldu, kablo ve çelik kapı sektörü başta olmak üzere birçok firmamız mevcut dünyanın neresine gidersek gidelim karşımıza bir firmamızın sattığı ürünleri görmemiz mümkün bu gücümüzün etkin olması için birlik ve beraberliğimizin sağlanması çok önemli. 100bin insanımızın içinde sanayicimiz , ilim adamlarımız, bilim adamlarımız, bürokratlarımız ,işçimiz ve esnaflarımız var tabi bu kadar insanı bir araya getirmemiz imkansız ama hiç değilse onların temsilcilerini bir araya getirerek Hacıların girişimciliğini ve çalışkanlığını şehrimize ve Türkiye’ye anlatmakta fayda var. Çünkü ülkemizde bu kadar çalışkan ve girişimcisi olan bir başka ilçe bulamazsınız bu yönlerimizle Hacılar halkı bir numara demek hiç de abartılı olmaz.

HACILARIN BİRLİK VE BERABERLİĞİ’NİN DEVAMI İÇİN NASIL BİR YOL İZLENMELİ ?


Hacılar sadece Hacılar’lılar temsil etmemeli Hacılar ilimizde öncülük rolü üslenmeli, bunu yaparken de sanayicimiz, iş adamımız ve bürokratlarımızla bütün Kayseri yi sahiplenmeliyiz çünkü biz fiziki olarakta ve sosyal alanlarda Kayseri ile birleştik, bizler Hacılarlı olarak bu şehrin öncüleriyiz diye bilmeliyiz.


HACILAR; KAYSERİ’NİN SİYASETİNDE ETKİN OLDU MU ?


Bana göre Kayseri siyasetinde Hacıların etkisi çok az oldu .% 85 le iktidar partisini destekleyen bir Hacıların, siyasette de ağırlığını hissettirmesi gerekmekte , bu sadece bir partide olmamalı bütün siyasi partilerde Hacılarlı siyasetçiler etkin bir rol üslenmeli, çünkü Hacılar insanının çalışkanlığı şehrimize büyük katkı sağlar bir dönem Kayseri de sivil toplum örgütlerinde bizim insanımızın çok aktifti bununda şehrimize büyük katkısı olmaktaydı girişimci ve sanayici olan bir ilçenin temsilcileri neden iktidar partilerisin den milletvekili olamıyor, bence bunun en büyük sebebi de birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuzu gösteremediğimizden bu konuda doğru adımlar atarsak ağırlığımızı hissettire biliriz. Bu dönemde benim gönlümden geçen Ak partiden en az 2 Hacılar’lının milletvekili ile ilçemizin temsil edilmesi. Çünkü Kayseri sanayinin % 40 nı temsil eden bir toplumun temsilcilerinin mecliste olmaması Kayseri için büyük bir kayıp.

Kaynak: (HHG) - Hacılar Haber Gazetesi Editör: AHMET TANDOĞAN
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı