Haber Detayı
29 Mart 2015 - Pazar 11:42 Bu haber 13457 kez okundu
 
AHMET NEDİM GÜNDÜZ
1975 yılından sonra babamla birlikte toptan manifaturacılık yapmaya başladık. Bu yıllarda Hacıların güzide
Kültür Haberi
AHMET NEDİM GÜNDÜZ

AHMET NEDİM GÜNDÜZ KİMDİR?
1948 yılında Hacılarda dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Hacılarda tamamladı yaz aylarında babası İbrahim Gündüz'ün manifatura dükkânında babasına yardım ederek ticaret hayatına başladı. Ortaokuldan sonra kumaş ticaretine başlayarak Nevşehir Aksaray'ın ilçelerinde ve köylerinde parça satmaya başladı. 1966 yılı nisanında evlendi. 1 kız 3 erkek olmak üzere 4 çocuk sahibi. Gündüz çocuklarının tahsil yapması için her türlü gayreti gösterdiğini çünkü hayat felsefesinin insana olan yatırımın en iyi yatırım olduğu Türkiye'nin de geleceğinin de eğitime bağlı olduğu belitti.


TİCARETE NASIL BAŞLADINIZ?
1969 yılında askere gittim. Askerden sonra eski büyük sinemanın altında bir yakınımla ortak olarak manifatura dükkânı açtık. Bu ortaklık 1975 yılına kadar devam etti. 1975 yılından sonra babamla birlikte toptan manifaturacılık yapmaya başladık. Bu yıllarda Hacıların güzide insanlarıyla birlikte HES kablonun kuruluşunda bir kısmı rahmetlik olan Sadet Erkan, Mustafa Derin Feyyaz, Fevzi Mercan, Şükrü Kılıç ve Mustafa Boydak beylerle beraber HES'in kuruluşunda bulundum. O gün temelleri atılan bu fabrika Hacıların gururu ve istihdam sağlayan bir kuruluş olarak yaşamakta. HES te bir dönem denetim kurulu üyeliğinde bulunduktan sonra 2002 yılında ortaklıktan ayrılarak, kendi şirketim olan Gündüz Tekstili kurumsal hale getirerek ticaret hayatıma devam ettim. Bu yıllarda Kayseri Ticaret Odasında tekstil firmalarını temsilen 4 yıl meclis üyeliği görevinde bulundum. küçük oğlum Ahmet Gündüz, tekstil mühendisi olarak mezun olduktan sonra ismimin baş harfleri olan ang elestik dar dokuma limitet şirketini kurarak Kayseri serbest bölgede 5 bini açık olmak üzere 10 bin metre kare alanda 35 makine ile Avrupa standartlarında bir üretim yapmaya devam etmekteyiz.

HACILARDA HAYIR HİZMETLERİNİZ VARMI?
Hacılarda elimizden geldi kadar hayır işlerine yapmaya çalıştık. Necmettin hocamın ve o yıllarda Hacılar müftüsü olan Lütfü hocanın katkıları ile Hacılar Akdam mahallesine bir cami yaptırdım. Ayrıca öğrencilere de burs vererek eğitimde elimden geldiği kadar katkıda bulunmaktayım.


HACILARIN TİCARETİNİ DEĞERLENDİRİR MİSİNİZ?
1980 yıllarda hacılar insanı içe kapanık sanayiyi yeni yeni tanıyan bir belde idi. Hacılara sanayiciliği rahmetlik Lütfü Özden ve Rasim Çetinkaya Atlas Halıyı kurarak öğrettiler. Hacıların belediye başkanlarından rahmetlik Hamdi Baktır belediyenin ulaşım imkânlarını geliştirerek gençlerin sanayiye ve okumaya Kayseri'ye gelmelerine yardımcı olarak Hacıların gelişmesinde en büyük katkıyı sağladılar.
Hacılarda beylerin sanayici olmasında aslında en büyük katkı Hacıların hanımlarından gelmiştir. Çünkü onlar babalarımız zamanında tezgâh dokuyarak daha sonraki yıllarda halı dokuyarak bugün yanlarında yüzlerce insan çalıştıran firmaların ana sermayesi bu el emekleri göz nurlarıdır.


HACILARIN GEÇMİŞİ VE BUGÜNÜNÜ KIYASLAR MISINIZ?
Eskiden Hacılarda iş imkânı olmadığı için insanların büyük bir bölümü zamanını kahvelerde oyun oynayarak geçirirdi. Herkesin silahı vardı tabi boşlukta olunca kavgalarda çok olurdu. Fakat günümüzde ilçemizde bunların hiç biri olmamakta bunu için yeni nesli kutluyor, Hacıların ve Hacılar insanının başarısının devam etmesi büyük gayret sarf edeceklerine inanıyorum.

Kaynak: (HHG) - Hacılar Haber Gazetesi Editör: AHMET TANDOĞAN
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı